تبلیغ نویسی چه کاری انجام می دهد؟

وقتی بهترین محصول را دارید اما نمی‌توانید بفروشید

اگر صاحب بیزینس هستید و فروش بالایی ندارید یا حتی اگر شغلی ندارید اما کلی مهارت دارید و نمی‌توانید از آنها به‌ درستی استفاده کنید، فقط می‌توان گفت، مهارت تبلیغاتی بالایی ندارید!

نگران نباشید در این مقاله به شما توضیح خواهم داد که چگونه می‌شود فروش را افزایش داد و یا حتی می‌توانید برند شخصی خودتان و مهارتتان را تبلیغ کنید.

مهم‌ترین عامل رشد در هر کسب‌ و کاری که فکرش را کنید مهارت تبلیغات و تبلیغ نویسی هست!

دیوید اگلیوی بزرگ، کسی که در نوشتن متن‌های تبلیغاتی به‌نوعی یک افسانه حساب می‌شود جمله‌ی خیلی جالبی دارد که می‌گوید:

در این باره فکر کنید…

شاید فاصله شما با ثروت تنها یک تبلیغ خوب باشد!

اگر ندانید چه نوع تبلیغاتی انجام بدید و یا چه متن تبلیغی بنویسید چگونه می‌خواهید مخاطبان را ترغیب به خرید کنید؟

فرض کنید بهترین محصول یا خدمات را برای عَرضه دارید چگونه می‌خواهید کل ایران را از بودن چنین محصولی با خبر کنید؟

چگونه می‌خواهید بگویید خدمات من در ایران تک و منحصربه‌فرد است؟

جواب خیلی ساده است: فقط و فقط با تبلیغات و تبلیغ نویسی می‌توانید این موضوع را اثبات کنید.

وقتی مخاطب وارد سایت می‌شود و تصمیم می‌گیرند محصول شما را بخرد و یا بخواهند با شما همکاری داشته باشد فقط از روی صفحه‌ی تبلیغ است که با شما آشنا می‌شود و تصمیم می‌گیرد که از شما خرید کند یا خیر.

شاید بیزینس شما طوری نباشد که بتوانید محصولات خودتان را در آن به فروش برسانید، مثلاً: دندان‌پزشک هستید و نمی‌توانید از طریق سایت فروش داشته باشید، کاری که می‌توان انجام داد این است: آن‌قدر محتوای خوب در اختیار مخاطبان قرار بدهید و کاری کنید که برای مشاوره و یا درست کردن دندان‌هایشان به شما مراجعه کنند.

خرید چه جوری اتفاق می‌افتد؟

چه کار کنیم از ما بخرند؟

به جرات می‌توانم بگویم بیشتر از 90% خریدهایی که صورت می‌گیرد از روی احساس است، حتی کسانی که خیلی منطقی هستند موقع خرید احساسی عمل می‌کنند.

اگر بتوانید در شخص یک انگیزاننده قوی به وجود بیاورید، خیلی راحت‌تر خرید انجام می‌شود.

مثال: فردی به مصرف مشروبات الکی عادت دارد و از مصرف آن لذت می‌برد و دوست ندارد آن را تَرک کند، در اینجا اگر بخواهیم مدام از ضرر و زیان آن صحبت کنیم و بگوییم که مصرف آن باعث می‌شود کبد شما آسیب ببیند و… هیچ تأثیری بر او نخواهد گذاشت.

خود آن شخص نسبت به این موضوعات آگاهی دارد و می‌داند که چه عوارضی مصرف آن دارد اما باز هم دوست ندارد مصرف الکل را تَرک کند.

در اینجا ما به یک انگیزاننده‌ی قوی‌تری احتیاج داریم تا بتوانیم آن شخص را ترغیب به تَرک مشروبات الکلی کنیم. مثلاً شخصی را که خیلی دوستش دارد به او می‌گویید اگر این کار را کنار نگذاری من مجبور می‌شوم تَرکت کنم و…

انگیزاننده می‌تواند یک همچین چیزی باشد تا فرد آن انگیزه لازم را پیدا کند برای اینکه کسی که دوستش دارد او را ترک نکند.

انگیزاننده می‌تواند به دست آوردن پول باشد:

با تهیه این محصول در کمتر از 2 ماه می‌توانید 3 برابر پولی که پرداخت کردید را با انجام اولین پروژه به دست بیاورید.

انگیزاننده می‌تواند به دست آوردن احترام و دیده شدن باشد:

با شرکت در کلاس اعتماد به‌ نفس خیلی راحت می‌توانید در هر جایی که تصورش را کنید بدرخشید و کاری کنید تا همه به شما احترام بگذارند.

مشخصات صفحه تبلیغ

در این دوره که بیشتر افراد حوصله خواندن متن‌های طولانی را ندارند، شاید تصورتان این باشد که بگویید هر چقدر صفحه‌ی محصول کوتاه‌تر باشد بهتر است!

اما این یک اشتباه بزرگ می‌باشد چرا که تمام تبلیغ نویسان دنیا بارها و بارها تست‌های مختلف انجام دادن و به این نتیجه رسیدند که صفحه تبلیغ محصول هر چقدر متن طولانی‌تر داشته باشد تأثیر بیشتری در فروش خواهد داشت.

دلیل اینکه تأکید دارم متن صفحه‌ی تبلیغ طولانی باشد این است که خیلی‌ها از اول تا آخر متن را مطالعه نمی‌کنند اما صفحه‌ی تبلیغ را بالا و پایین می‌کنند و آنجایی که فکر می‌کنند برایشان جالب است را مطالعه خواهند کرد.

چرا تأکید به متن طولانی دارم؟

محصول شما را حرفه‌ای و با ارزش نشان می‌دهد

باعث جلب اعتماد خواهد شد

فرض کنید می‌خواهید یک لپ‌تاپ بخرید که قیمت آن 10 میلیون تومان است و توضیحات صفحه‌ی محصول آن فقط 20 خط است، آیا می‌توانید به آن سایت اطمینان کنید و خریدتان را انجام بدهید؟

مسلماً جواب خیر است، چرا که نمی‌توان با 20 خط در مورد یک محصول توضیحات کافی داد و مهم‌تر از آن باعث جلب اعتماد خریدار شد.

توصیه‌ی شخصی من این است که صفحه‌ی تبلیغ محصول نباید کمتر از 3000 کلمه باشد و می‌توان تا 10000 کلمه هم ادامه داد…

باز هم شاید برایتان سؤال پیش بیاید که اگر این‌همه بنوسیم خوانده خواهد شد؟

باز هم جواب من به شما این است که خیلی‌ها، متن‌های داخل مقالات چاپی است را نمی‌خوانند چه برسد به این‌که بخواهند در صفحه‌ی کامپیوترشان متن طولانی را مطالعه کنند.

تحقیقات نشان داده در وب‌سایت‌ها توجه افراد خیلی پایین‌تر است.

 چون ممکن است به غیر از صفحه‌ی سایت شما صفحات سایت‌های دیگر هم باز باشد و می‌خواهند محصول شما را با محصول رقبا بررسی کنند و بهترین انتخاب را داشته باشند.

اینجاس که می‌توان با هنر تبلیغ نویسی کاری کرد تا مخاطبان به شما اعتماد بیشتری نسبت به رقبایتان بکنند و احتمال اینکه محصول شما را تهیه کنند بالاتر برود.

متن طولانی اما جذاب

به این موضوع اشاره کردم متن صفحه تبلیغ می‌تواند بین 3000 تا 10000 کلمه باشد اما باید صفحه‌آرایی خوبی هم داشته باشد، منظور از صفحه‌آرایی این است که متن‌ها پشت سرهم نوشته نشوند، به‌طوری که خریدار احتمالی با یک نگاه ساده به متن از خواندن آن پشیمان شود.

توصیه می‌کنم هیچ‌وقت پاراگراف بیشتر از 5 خط در صفحه محصول نداشته باشید و سعی کنید بعد از هر پاراگراف 2 ، 3 Enter   بزنید تا فضای سفید کافی وجود داشته باشد.

بعد از هر پارگراف عنوان‌های بزرگ بنویسید، با این کار مخاطب خیلی راحت‌تر می‌تواند موضوعاتی که برایش ضروری است را مطالعه کند.

شما باید انتخاب کنید کدام متن خوانده بشود!

مثال:

می‌خواهید به مهمترین ویژگی محصولتان اشاره کنید و بگویید که فرق بزرگ محصول ما با محصول رقبا در این ویژگی است.

این کار بسیار ساده است، خیلی راحت با یک تیتر جذاب که با یک رنگ متفاوت نوشته‌شده است، توجه مخاطب را به دست می‌آوریم و کاری می‌کنیم تا متنی را که ما می‌خواهیم بخواند، به این موضوع دقت داشته باشید که نمی‌توان در یک صفحه تبلیغ این کار را بارها تکرار کرد چرا که خیلی بی‌ارزش خواهد شد، توصیه می‌کنیم در هر صفحه محصول نهایتاً 2 یا 3 بار استفاده شود.

بیشترین توجه به کجا است؟

تحقیقات نشان داده است بیشترین توجه به متن‌هایی تبلیغاتی که داخل وب‌سایت نوشته می‌شود چند سطر ابتدایی و چند سطر پایانی می‌باشد و به متن‌های میانی توجه زیادی نمی‌شود.

نکته:

دلیل نمی‌شود چون توجه به میانه متن‌ها کمی پایین‌تر است بخواهیم نوشته‌های خود را سطحی پیش پا افتاده بنویسیم! باید در سراسر متن تبلیغاتی بهترین کلمات را نوشت و نهایت استفاده را برد.

تیتر جذاب

یکی از بزرگ‌ترین تبلیغ نویسان دنیا که میشه گفت پدر علم تبلیغات نیز می‌باشد، دیوید اگیلوی افسانه‌ای است!

او 2 کتاب به نام‌های رازهای تبلیغات و اعترافات یک تبلیغاتچی دارد، توصیه می‌شود حتماً این 2 کتاب را مطالعه نمایید.

دیوید اگیلوی می‌گوید 95% افراد فقط عنوان را می‌خوانند و اگر توجه آن‌ها را جلب شود سپس متن را خواهند خواند.

جمله ی دیگری از دیوید اگیلوی:

از هر 10 نفری که تیتر  را می بینند فقط 2 نفر متن را می خوانند!

تیتر جذاب می تواند برگ برنده شما در تبلیغات باشد.

مثال:

6 راز موفقیت!

6 راز مهمی که موفق‌ها دوست ندارند شما بدانید!

کدام از این جمله توجه شما را جلب کرد؟

بارها در سایت‌ها و یا مجله‌های مختلف دیدیم، عنوانی می‌نویسند که تکراری است و ما آن‌قدر آن جملات را دیدیم که دیگر برایمان اهمیت ندارد و خیلی ساده از آن عبور می‌کنیم،

مثل همین 6 راز موفقیت، اصلاً جذاب نیست و آن‌قدر تکرار شده که برایمان بی‌اهمیت است.

6 راز مهمی که موفق‌ها دوست ندارند شما بدانید!

توجه بیشتری را به دست می‌آورد و خواننده کنجکاو می‌شود تا ادامه متن را مطالعه کند و بفهمد که این 6 راز چیست که موفق‌ها دوست ندارند آدم‌های معمولی آن‌ها را بدانند.

این موضوع را مد نظر داشته باشید وقتی تیتر جذاب نوشتید و در ادامه مطلبی ننویسید که در اینترنت با یک جستجو ساده پیدا می‌شود، نمی‌شود دیگر اسم این راز گذاشت!

باید اطلاعاتی بدهید که واقعاً جذاب و اثر گذار است، اگر به غیر از این باشد مخاطب ادامه متن را نمی‌خواند و می‌گوید این مطالب را از قبل می‌دانستم و چیز جدیدی ندارد!

پشت پرده ذهن خریدار چه می‌گذرد؟

بسیار مهم:

محصولی یا خدماتی که ارائه می‌کنید باید آن بازار هدف را دقیقاً آنالیز کنید!

این محصول به درد چه کسانی می‌خورد و با استفاده از آن به چخ چیزهایی خواهند رسید؟

بزرگ‌ترین سود و منفعت این محصول چه چیزی است؟

اگر بازار هدفتان را درست انتخاب کرده باشید و آگاه باشید که مخاطبان شما چه سود و منفعتی بعد از استفاده از محصول یا خدمات شما خواهند برد خیلی راحت‌تر می‌توانید یک تیتر جذاب بنویسید توجه آن‌ها را متن تبلیغ جلب کنید.

بسیاری از خریدها احساسی انجام می‌شود حتی کسانی که خیلی منطقی هستند موقع خرید کاملاً احساسی خرید می‌کنند، نکته مهمی که باید بدانید این است: مردم خرید می‌کنند تا مورد توجه قرار بگیرند!

شاید کمی عجیب باشد اما یکی از انگیزاننده‌های اصلی خرید این مورد می‌باشد، مردم لباس می‌خرند تا مورد توجه باشند، رستوران‌های گران‌قیمت می‌روند تا مورد توجه باشند، لوازمی می‌خرند تا مورد توجه قرار بگیرند و…

شما هم باید به این موضوع مهم توجه داشته باشید که محصول یا خدمات شما چه انگیزه‌ای را در مخاطب ایجاد می‌کند.

نظر مشتریان راضی

یکی از کارهایی که می‌تواند تبلیغ شما را بهتر نشان بدهد و فروش بیشتری را برای شما ایجاد کند، نظر مشتریان راضی است.

 • نظرات نوشتاری
 • نظرات صوتی
 • نظرات تصویری

نظرات افراد راضی


نظرات نوشتاری:

تا 2 ، 3 سال پیش این مدل از نظرات خیلی خوب بود و کسانی که متن تبلیغی را مشاهده می‌کردند اعتمادشان بیشتر جلب می‌شد.

اما الآن این مورد تأثیری زیادی در خرید ندارد، به خاطر این است که خیلی‌ها از این مورد استفاده کردند و محصولاتی را ارائه کردن که نتوانسته نیاز مخاطب را برآورده کند.

می‌توانید برای استفاده از نظر مشتریان راضی از آن‌ها بخواهید که با دست خط خودشان برای شما نظرات را بنویسند و می‌توانید آن را اسکن کنید و داخل صفحه‌ی محصول قرار بدهید.

لطفاً نظرات مشتریان را به‌صورت تایپی در صفحه‌ی محصول قرار ندهید چرا که هیچ تأثیری ندارد و نمی‌تواند نظری را جلب کند، به این خاطر است که آن کسی که این متن را می‌خواند، می‌گوید معلوم است خودش این نظر را نوشته، اعتمادش به شما کمتر خواهد شد و احتمال خرید پایین‌تر خواهد آمد.

نظرات صوتی و تصویری:

نظرات صوتی و تصویری می‌تواند اثر خوبی در صفحه تبلیغ بگذارد و اعتماد مخاطبان را به دست آورد.

از خریداران قبلی بخواهید نظرشان را راجب محصول و یا خدمات شما به‌صورت صوتی و یا تصویری ارسال نمایند.

شما هم لطف مشتریان را جبران کنید و یک هدیه‌ای برای آن‌ها ارسال کنید، هدیه می‌تواند هر چیزی باشد.

مثل: یک فیلم آموزشی و یا دستورالعمل خاصی و یا یک کتاب پی‌دی‌اف، اگر می‌توانید برای آن‌ها هدیه‌ی فیزیکی ارسال کنید، حتماً این کار را انجام دهید چرا که این کار می‌تواند اثرات خیلی مثبتی بر مشتریان بگذارد.

نظر مشتریان راضی می‌تواند اثر تبلیغ شما را دو چندان کند

به این موضوع دقت داشته باشید، طول صدا و یا تصویری که ارسال می‌کنند بیشتر از 1 یا 2 دقیقه نباشد، چرا که بعد از این مدت‌ زمان برای مخاطب خسته‌کننده می‌شود.

توجیه قیمت

مثال:

شما نویسنده کتابی هستید و قیمت کتاب40 هزار تومان است، متأسفانه در کشور ما چون سرانه مطالعه پایین است مردم تمایلی به خرید کتاب ندارند!

اما اگر به یک رستورانی بروند که پول غذایشان بشود 300 هزار تومان با کمال میل پرداخت می‌کنند و برایشان مهم نیست، اما اگر بخواهند 40 هزار تومان پول کتاب بدهند احتیاط می‌کنند!

رفتن به رستوران‌های گران‌قیمت چیزی است که برایشان عادی شده و به‌راحتی صدها هزار تومان خرج غذایشان می‌کنند اما در موقع خرید کتاب به این دلیل احتیاط می‌کنند، چون کتاب چیزی نیست که بخواهند هرروز بخرند، اما غذا خوردن این‌جور نیست.

 نکته:

کتابتان را با کتاب‌های دیگر مقایسه نکنید!

نگید کتاب فلان نویسنده 60 هزار تومان است اما کتاب من 40 هزار تومان! این کار اشتباه است، باید با چیزی مقایسه شود که در زندگی روزانه از آن‌ها استفاده می‌شود اما محصول شما چیزی نیست که استفاده روزانه داشته باشد.

ریسک خرید را پایین بیاورید

کسانی که بازاریابی را به‌صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند 100%  نام جی آبراهام، نابغه بازاریابی را شنیدند.

او می‌گوید هر فروشی برای فروشنده و خریدار ریسک است چون اگر فروشنده هستید شاید پولتان را به‌طور کامل پرداخت نکنند و یا خرید با مشکلاتی مواجه بشود و یا اگر خریدار هستید دارید پولتان را به خطر می‌اندازید و محصولی که می‌خواهید تهیه کنید شاید نتواند نیاز شما را برآورده کند.

در هر صورت هر خرید و فروشی دارای ریسک است اما من نظر شخصی خودم را به شما می‌گویم و شما هم اگر فکر می‌کنید به صلاح کسب‌وکارتان است عمل کنید به شرطی که تمام مسئولیت این کار را خودتان بر عهده بگیرید.

کل ریسک فروش را به عهده بگیرید!

اگر این کار را انجام بدهید خریدار به شما اعتماد خواهند کرد و احتمال خرید بیشتر خواهد شد. باز هم به این نکته توجه داشته باشید که این فقط یک پیشنهاد است و با مسئولیت خودتان می‌توانید آن را انجام دهید.

ضمانت 100%

ضمانت بدهید

خیلی‌ها در محصولات و یا خدماتی که عرضه می‌کنند ضمانت دارند اما فقط در صفحه‌ی محصول کلمه‌ی ضمانت را نوشتند و عملاً هیچ اثر دیگری ندارد.

به کسانی که از اعتماد مخاطبان سوء استفاده می‌کنند، ضمانت می‌دهند اما بعد از فروش به ضمانت خود پایبند نیستند باید بگویم که متأسفانه در آینده نزدیک اعتبار و کسب‌وکار خود را کم کم رو به ورشکستگی خواهند برد!

اگر محصول و خدماتتان آن‌قدر با کیفیت است که می‌تواند بیشتر از 90% خریداران را راضی نگه دارد پس نگران چه چیزی هستید که ضمانت نمی‌دهید؟

اما اگر محصولتان بی‌کیفیت است و از هر 10 خرید 10 نفر اعتراض دارند پس محصول و خدماتتان راضی‌کننده نیست و باید به فکر اصلاح آن باشید.

ضمانت 100% واقعی بدهید و کاری کنید که به شما اعتماد کنند و با خیال آسوده خرید را انجام دهند.

ضمانت بدهید که اگر از محصول و یا خدمات ما راضی نبودید ما تمام پولتان را به‌صورت کامل برمی‌گردانیم و واقعاً به این کار عمل کنید تا در بازار خوش‌نام شوید.

با دادن ضمانت خیلی راحت می‌توانید فروش خود را چند برابر کنید

نکته بسیار بسیار مهم:

در این مقاله فرض را بر این می‌گیریم، محصول یا خدماتی که در اختیار خریدار قرار می‌دهید، خیلی عالی است و می‌تواند نتیجه‌ای را که خریدار می‌خواهد به او بدهد و آن محصول واقعاً عالی است و بیشتر خریداران راضی هستند.

خودتان را جای خریدار بگذارید!

فکر کنید یک صفحه محصول عالی نوشته‌شده و شما تصمیم گرفتید آن را خریداری کنید، اما وقتی محصول به دستتان می‌رسد می‌بینید آن چیزی نبوده که در صفحه‌ی تبلیغ نوشته‌شده!

چه حسی دارید؟

احساس نمی‌کنید سرتان کلاه رفته؟

چقدر به آن فروشنده را سرزنش خواهید کرد؟

باید همین موضوع را برای بیزینس خودتان رعایت کنید، محصول و خدماتی را عرضه کنید که به نتیجه‌ی آن 100% اطمینان دارید.

متأسفانه خیلی‌ها فکر می‌کنند وقتی کسب‌وکار خودشان را، راه اندازی می‌کنند فقط همان اوایل باید تبلیغات داشته باشند و بعد از مدتی همه‌چیز را فراموش می‌کنند و به این موضوع اعتراض دارند که فروش خیلی پایین آمده و شرایط بازار اصلاً مساعد نیست!

بیزینس تان در هر وضعیتی که هست چه فروش دارید و چه فروش ندارید باید تبلیغات داشته باشید چرا که تبلیغات می‌تواند شما را از ورشکستگی نجات بدهد و یا می‌تواند فروش خوب شما را بیشتر کند.

تبلیغات را هیچ‌وقت فراموش نکنید!!!

3 پاسخ
 1. یاسر
  یاسر می گوید:

  ممنون بابت این مطلب خوب. در جاهایی از مقاله هاتون از عبارت “به جرات می تونم بگم…” استفاده می کنید که بهتره این جمله که شاهد و قابل استناد نیست با یک فکت و سند یا ارجاع عوض بشه تا تاثیر بیشتری داشته باشه.
  بهرحال مطلب بسیار مفیدی برای علاقه مندان به حوزه کسب و کار هست.

  پاسخ
  • آرش یعقوب زاده
   آرش یعقوب زاده می گوید:

   بله حق با شما هست، مطالبی را که می نویسم از منابع معتبر هستند و این جمله به جرات می توانم بگویم را وقتی می نویسم که به اتفاقی که رُخ داده کاملا آگاهی دارم و مطمئن هستم از صحت آن اتفاق.
   شاید چون ساده نوشتم و منبعش را مشخص نکردم کمی گُنگ باشد.
   ممنون از نکته بینی شما، سپاس فراوان

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *