تکرار روز

لطفا یک روز را تا آخر عمرمان تکرار نکنیم!

ما ایرانی ها مردمان خیلی جالبی هستیم!

یعنی اینکه بیشتر ما اطلاعات راجب تغییر و موفقیت را می دانیم اما در زندگی به آنها عمل نمی  کنیم.

می دانیم که نباید کارهایی را انجام بدهیم که به ما ضرر می رساند اما باز هم آنها را انجام می دهیم.

می دانیم که کشیدن سیگار،استرس،منفی نگری و… به ما آسیب های جدی می رسانند اما باز هم به آنها ادامه می دهیم.

چند وقت پیش یک متنی را می خواندم که در آن نوشته بود:کشیدن سیگار ۵ سال از عمر مردان و ۷ سال از عمر زنان می کاهد.اما داشتن استرس و منفی نگری ۱۰ سال از عمر را کم می کند!

همه ما می دانیم که برای داشتن یک زندگی شاد و آرامش درونی باید چه کارهایی را انجام بدهیم اما هیچ اقدامی برای رسیدن به آن انجام نمی دهیم و برای خودمان یکسری قوانین اشتباهی گذاشتیم که نه تنها به ما کمکی نمی کند،باعث می شود که روز به روز از آرامش و شاد بودن دور شویم.باید خودمان را باز نگری کنیم.

همه ما اطلاعات زیادی داریم اما چون بلد نیستیم چگونه از اطلاعات مان استفاده کنیم در کل بیخیال می شویم و خودمان را گول می زنیم که کارها بالاخره خودشان درست می شود و آن کار را رها می کنیم به امید اینکه بالاخره یک روزی درست بشوند اما آن روز هیچ موقع نمی آید!برای تغییر منتطریم که دیگران برایمان کاری انجام بدهند.

اگر دیگران می توانستند کاری انجام بدهند زندگی خودشان را بهبود می بخشیدند.

یک موضوع دیگری که من با آن مشکل دارم این است:اجازه می دهیم کسانی ما را نصیحت کنند که خودشان در زندگی به آن موفقیتی که راجبش صحبت می کنند نرسیدند و فقط ویترین حرف هایشان زیباست ولی جنس حرف هایی که می زنند حرفایی هست که خودشان نه بهش عمل کردن نه دوست دارند عمل کنند!

مثل این می ماند که:

شخصی می خواهد سیگار را ترک کند و از یک آدم سیگاری دیگر می پرسد که راجب ترک سیگار من را راهنمایی کن!

خنده دار نیست؟

آدم هایی که فقط یک چیزی شنیدند ولی خودشان هیچ اقدامی در راستای آن شنیده ها انجام ندادند و ما به آنها اجازه می دهیم که نصیحت مان کنند،که باید فلان کار رو انجام بدهی.

لطفا یک روز را تا آخر عمرمان تکرار نکنیم!

یعنی چی این جمله؟

بیشتر ما آدمها دقیقا شبیه این جمله هستیم.

یعنی یک روز رو تا آخر عمرمان تکرار می کنیم و همش کارهای تکراری روزای قبل را انجام می دهیم و به خاطر همین دچار روزمره گی می شویم،بی حوصله هستیم دچار تنبلی می شویم به همه چی بدبین هستیم.

همین تکرارها باعث میشود که کم کم به این شرایط عادت کنیم و دچار سردرگمی در زندگی شویم.

اگر برنامه ای خارج از این را بخواهیم اجرایی کنیم مغز ما سریع واکنش نشان میدهد و می گوید که این کارها فایده ای ندارد برو به همان روند قبلی که داشتی،چون مغز ما ذاتا تنبل هست.(در ادامه این موضوع را برایتان توضیح خواهم داد)

بعضی ها حتی حاضر نیستند این مقاله را که کمتر از ۱۵ دقیقه خواندنش وقت می گیرد را بخوانند و می خواهند با همین روندی که دارند به ثروت اعتبار،احترام،جایگاه اجتماعی بالا و….برسند!

به شما تبریک میگم که حاضر شدید برای تغییر خودتان مهمترین چیزی را که دارید یعنی زمان تان را برای مطالعه این مقاله بگذارید.

از شما یک سوال دارم و ازتون خواهش میکنم که حداقل ۱۰ دقیقه به این سوال فکر کنید و توی این ده دقیقه نذارید عوامل بیرونی مثل موبایل و تلوزیون یا گرسنگی و تشنگی و…تمرکزتان رو بهم بزند.

لطفا به این سوالات فکر کنید و جواب شان را یادداشت کنید.

سوال اول- آیا اهمال کاری و انجام ندادن کارهای ضروری که همش به تعویق می ندازید باعث می شود که احساس گناه،استرس و بی حوصله گی داشته باشید؟

سوال دوم- فکر می کنید با این روند تا سه سال آینده  به آن موفقیتی که مد نظرتان است برسید؟

سوال سوم-آیا برای یک ماه آینده برنامه ای دارید؟(اگر برای یک ماه آینده برنامه ای دارید می توانید این عدد رو به سه ماه یا شش ماه یا یک سال برسانید ولی اگر برنامه ای ندارید از همان یک ماه شروع کنید)

بیشتر استادان موفقیت می گویند که ده سال آینده تان را تصور کنید و خودتان را در اوج موفقیت ببینید.

اما من با این حرف کمی مخالف هستم!

چرا؟

چون وقتی که من این جمله را شنیدم با خودم گفتم ده سال دیگر را کی دیده؟

حالا وقت زیاده.

از شش ماه دیگر به ده سال بعدم فکر میکنم.

به همین خاطر است که من با این جمله کمی مشکل دارم،نمی گوییم که این جمله کاملا اشتباه است و آن را نقض نمی کنم!

اما منی که نمی توانم برای فردا،پس فردا،یک هفته،سه ماه یا شیش ماه آیندم برنامه ریزی کنم چطور میتوانم برای ده سال آینده برنامه داشته باشم و خودم را در اوج موفقیت مشاهده کنم؟

اگر جواب سوال هایی که ازتون پرسیده شد جوابی بود که از شرایطتون راضی بودید و می دونید که کجا هستید و به کجا می خواهید بروید پس بهتره است از مطالعه این کتاب منصرف بشوید و به کارهای مهم تر برسید ولی اگر از جواب هاتون ناراضی بودید و می خواهید اهمال کاری و تنبلی را برای همیشه کنار بگذارید پس بهتره است این کتاب را با دقت مطالعه کنید و تمرینات آن را انجام بدهید تا یک بار برای همیشه اهمال کاری و تنبلی را کنار بگذارید.

مغز تنبل ما

 

تنبل

مغز ما ذاتا تنبل هست و دوست ندارد که خودش را به زحمت بی اندازد.

بنابراین به تغییر و موقعیت جدید کاملا واکنش نشان می دهد و در برابر تغییر مقاومت می کند چرا که دوست ندارد برای موقعیت جدید انرژی مصرف کند!

مغز دوست دارد که اتفاقات کوچک و خوش آیند را همین الان داشته باشد.

اتفاقات خوش آیند می تواند این باشد که ما می خواهیم یک کار سخت را انجام بدهیم اما چون مغز نمی خواهد انرژی مصرف کند سعی می کند که ما را از آن کار دور نگه دارد،تا حواسمان را از روی کار اصلی برداریم و به کارهای حاشیه ای بپردازیم مثل چک کردن موبایل و یا هی بلند شدن و انجام دادن کارهای بیهوده و…،چون می خواهد حفظ حالت موجود می کند!

کارهایی که برایش خوش آیند نیست را همش به آینده ای مثل فردا و یا از شنبه ای که هیچ موقع نمی آید،موکول می کند.

خیلی از ماها برای تغییر کردن عجول هستیم و دوست داریم یک شبه ره صد ساله را برویم و تغییرات چشمگیری داشته باشیم،ولی این اصلا امکان پذیر نیست!

می توانم به شما قول بدهم که بیشتر ما ها بعد از چند روز باز می گردیم به همان روند قبلی که داشتیم و به خاطر همین صبر نداشتن اعتماد به نفس ما پایین می آید و روی زندگی مان به شدت تاثیر فوق العاده بدی خواهد گذاشت،در همه ی جنبه های زندگی همین روال را تکرار خواهیم کرد و کم کم تبدیل می شویم به یک اهمال کار قهار!

لطفا از اهدافتان به کسی چیزی نگویید

هیس!

وقتی شروع می کنیم برای اینکه کیفیت زندگی مان رو بهبود ببخشیم همیشه کسانی هستند که با مسخره کردن  و به سخره گرفتن اهدافمان می خواهند ما را از مسیر پیشرفت دور نگه دارند،بیشتر این افراد از نزدیکان ما هستند.

مثلا به یک دوست می گویید که این کتاب را دارم می خوانم تا اهمال کاری و تنبلی را کنار بذارم و بتوانم زندگیمو بهتر کنم آن وقت شاید او به شما بگویید که:

ای بابا همه اینها مزخرفه،کی با کتاب خوندن می تونه زندگی شو عوض کنه؟

بیا خودم دوتا راه کار بهت بدم تا بتونی پیشرفت کنی.

یا هر وقت شما رو می بیند به حالت مسخره میگه که امروز چقد تغییر کردی؟!

اصلا تغییر از سر و روت می باره معلومه تغییر حسابی بهت ساخته.

و از این قبیل حرف ها که فقط می خواهند شما را تخریب روحی کنند.

اگر شما به زندگی این دوست یا هر نسبتی که با شما دارد دقت کنید می بینید که یا با خانواده اش رابطه اش خوب نیست،یا بیکاره،یا سر هر چیزی سریع از کوره در میره،یا صبح تا شب در مورد همه چی اظهار نظر میکنه،یا کلی مشکل دیگه داره!

آن وقت در نقش یک قهرمان ظاهر می شود و فکر می کند که همه چیز را بلد است،

بقیه باید از ایشان راهنمایی بگیرند و اصلا هم انتقاد پذیر نیست و حرف هیچ کسی را قبول ندارد.به قول معروف مثال بارز نرود میخ آهنین بر سنگ هستش.

لطفا اگر می خواهید با کسی درمورد خواسته ها و اهدافتان صحبت کنید کسی باشد که با شما هم فکر و هم جهت باشد،باهم مشورت کنید و ایده بگیرید.

این کار باعث می شود وقتی قولی به همدیگر می دهیم سر حرفمان وایسیم و تمام تلاش خود را انجام دهیم تا پیشرفت داشته باشیم و به قول معروف سرش بره زیر قولش نمی زنه!

فقط ۵ دقیقه انجامش بدید!

اگر کاری را دوست ندارید انجام بدهید مثلا:خواندن یک کتاب یا انجام دادن کارهای منزل و …

فقط به خودتان بگویید که من پنج دقیقه این کار را انجام می دهم.

اگر پنج دقیقه را شروع کردید و احساس کردید که می توانید بیشتر آن کار را انجام بدهید به کارتان ادامه دهید.

اما اگر بعد از پنج دقیقه احساس کردید که نمی توانید ادامه دهید آن کار را رها کنید.

بیشتر مواقع وقتی ما کاری را شروع می کنیم مغز عادت می کند و با آن کار خودش را هماهنگ می کند.

فقط ۵ دقیقه انجامش ندید!

دارید یک کار مهم انجام می دهید و یک لحظه به فکرتان می زند که خیلی کار کردی.

برو موبایل رو چک کن و یا یک نخ سیگار بکش!

در اینجا به مغزتان می گویید که ممنون از پیشنهادت مغز عزیزم اجازه بده که پنج دقیقه بعد به پیشنهادت فکر می کنم.

باز برگردید به کار خودتان که داشتید انجامش می دادید و مشغول به کارتان شوید و هر موقع که باز چنین فکرهایی به مغزتان خطور کرد با تکنیک پنج دقیقه انجام ندادنش آن را به تعویق بی اندازید.

مطمئنا دفعات اول بسیار مشکل است تا بتوانیم روی کار مهمی که انجام می دهیم تمرکز کنیم اما نگران نباشید با چندین بار تمرین می توان کم کم به این موضوع عادت کرد و نگذاریم فکرهای اینچنینی تمرکز ما را از کارهای مهمی که انجام می دهیم بردارد و به سمت خودش بکشد.

یادتان باشد ما به مغزمان دستور می دهیم نه مغز به ما!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *